Dzięki otrzymanym po raz kolejny środkom z Biblioteki Narodowej mogliśmy we wrześniu zakupić wiele tak wyczekiwanych nowości książkowych. Są wśród nich i takie tytuły, które nie schodziły z list bestsellerów przez kilka ostatnich miesięcy. Oto niektóre z nich:
Chłopiec, który wrócił z nieba – Kevin i Alex Malarkey
Gdy pewnego listopadowego poranka Kevin Malarkey jechał samochodem ze swym sześcioletnim synem Aleksem, zderzyli się z innym pojazdem. Alex odniósł ciężkie obrażenia i zapadł w śpiączkę – lekarze nie dawali mu żadnych szans. Jednak po dwóch miesiącach Alex wybudził się ze śpiączki i miał do opowiedzenia niezwykłą historię. To książka, która pomaga uwierzyć w cuda, w życie poza tym światem i w moc ojcowskiej miłości.
Chustka – Joanna Sałyga
Przejmująca opowieść o chorobie i rodzącej się miłości, wzruszający zapis odchodzenia i żegnania się z ukochanym dzieckiem… Książka „Chustka” powstała na podstawie popularnego bloga, który Joanna Sałyga pisała przez ponad dwa lata dla swojego synka. Kiedy zachorowała na raka żołądka, miała 34 lata. Blog jest opisem jej heroicznej walki z nowotworem i zarazem prezentem dla syna, aby wiedział, jak bardzo go kochała. Znajdziemy tu także wskazówki, jak radzić sobie z chorobą, gdzie udać się po pomoc.
Dowód – Eben Alexander
Niezwykła, osobista relacja wybitnego neurochirurga, który przekroczył granice śmierci i widział… Niebo. W książce „Dowód” Eben Alexander dzieli się z czytelnikami swoim zaskakującym odkryciem. Mężczyzna przez tydzień pozostawał w głębokiej śpiączce, lekarze stanęli już przed decyzją o zaprzestaniu leczenia. Mózg Alexandera prawie przestał funkcjonować, a ciało nie reagowało na żadne zewnętrzne bodźce. Jednak gdy jego świadomość utonęła w mroku, wydarzyło się coś, czego jako racjonalny naukowiec zupełnie się nie spodziewał… A potem cudem powrócił do świata żywych.
Krucha jak lód – Jodi Picoult
Niezapomniana opowieść o tym, jak kruche jest życie oraz do czego może posunąć się człowiek, kiedy chce je chronić. Rodzice oczekujący narodzin dziecka mają tylko jedno życzenie: żeby było zdrowe. Nie musi być idealne. Charlotte i Sean O’Keefe – małżeństwo z kilkuletnim stażem – także wybraliby zdrowie dla swojego dziecka. Niestety, kiedy na świat przychodzi ich młodsza córka Willow, okazuje się, że cierpi na rzadką chorobę genetyczną objawiającą się niezwykłą łamliwością kości. Głęboko poruszająca powieść Jodi Picoult ukazuje rodzinę żyjącą z nieprawdopodobnym ciężarem, walkę o utrzymanie rodzinnych więzi oraz potężną siłę miłości.
Ladacznica – Emma Donodhue
Długo wyczekiwana powieść autorki znakomitego Pokoju. To poruszająca opowieść o losach Mary Saunders, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Autorka przejmująco odmalowuje tło epoki, przenosząc czytelnika do XVIII-wiecznego Londynu i Monmouth. Mary przychodzi na świat w 1748 roku jako córka ubogiej szwaczki. Dziewczynka pragnie pięknych ubrań, koronek i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy społecznej łakną sycącego posiłku i ciepłego schronienia. To trudne do spełnienia marzenie sprowadzi trzynastolatkę na drogę występku i płatnej miłości…
Madame Tussaud – Michelle Moran
Inteligentna i ambitna Marie Tussaud zgłębiła sekrety tworzenia figur woskowych, pracując u boku wuja, który prowadzi Salon de Cire, wystawę na której można obejrzeć podobizny amerykańskiego ambasadora Thomasa Jeffersona czy rodziny królewskiej przy obiedzie. W książce Michelle Moran poznajemy dzieje pięciu lat rewolucji, od wydarzeń, które do niej doprowadziły po rządy terroru, a także losy Marie Tussaud, której talent rzeźbiarski zachował do naszych czasów twarze bohaterów tamtej epoki, jak również niejednokrotnie ocalił jej życie.
Ogród Afrodyty – Ewa Stachniak
Opowieść o fascynujących losach Zofii Potockiej, słynącej z licznych romansów i barwnego życia towarzyskiego, okrzykniętej w XVIII wieku najpiękniejszą kobietą Europy. To porywająca historia silnej i niezależnej kobiety, która dokonała rzeczy niemożliwej – w patriarchalnym świecie podziałów społecznych, na zawsze określających życiowe szanse jednostki, odmówiła zgody na przypisaną jej rolę i… wygrała.
Róża z Wolskich – Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Nowy cykl „Podróż do miasta świateł” to dalsze losy bohaterów bestsellerowej trylogii „Cukiernia Pod Amorem”. Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie nieznany sprawca kradnie obrazy namalowane przez Rose de Vallenord. Jest więc zagrożony także, będący w posiadaniu rodziny, portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej artystki, która przed laty rozkochała w sobie młodego hrabiego? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża śladami Róży z Wolskich.
Szmaragdowa tablica – Carla Montero
Historia i współczesność, miłość i wojna, zakazany romans i dzika zazdrość, tajemniczy obraz i opętanie chciwością – „Szmaragdowa tablica” to napisana z rozmachem powieść, która budzi zachwyt, przeraża i wciąga bez reszty. To nie tylko historia o poszukiwaniu tajemniczego dzieła sztuki, lecz także niezwykła opowieść o zakazanej miłości, która zdarzyła się wbrew wszelkim przeciwnościom.
Tyrmandowie : romans amerykański – Agata Tuszyńska
Opowieść o amerykańskim okresie życia autora Dziennika 54. Przewodniczką po nim jest trzecia żona Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand, matka ich dwojga dzieci. Ta amerykańska Żydówka, niemająca związków z Polską, która poślubiła go wbrew woli matki, mówi o wspólnie spędzonych piętnastu latach, do nagłej śmierci Tyrmanda 19 marca 1985. Wraz z niepublikowaną dotychczas korespondencją ich obojga (niemal sto listów!) pokazuje inne oblicze dawnego „pornografa”, który po latach gorszył się nawet Playboyem. Książka zawiera wiele nieznanych fotografii rodzinnych Tyrmandów.
Wyznaję – Jaume Cabré
Misternie splecione losy dwustu bohaterów, fascynująca podróż przez cztery kraje i przez siedem wieków europejskiej historii… Czytamy historię chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i przenosi do piekieł dwudziestowiecznej Europy. „Wyznaję” wzbudziło zachwyt zarówno czytelników, jak i krytyki, a Cabré okrzyknięty został jednym z najważniejszych pisarzy europejskich.
Wyznania gorszycielki – Irena Krzywicka
Irena Krzywicka, barwna, skandalizująca postać przedwojennej Warszawy. Orędowniczka wyzwolonej kobiecości. Autorka „Pierwszej krwi”, przyjaciółka Boya-Żeleńskiego. Jej książki i artykuły, kampania na rzecz świadomego macierzyństwa jak i życie osobiste stały się dla wielu wyzwaniem i kamieniem obrazy. Wyznania Krzywickiej są fascynującą lekturą, pisząc o sobie „gorszycielka” kreśli jednocześnie sugestywny i drapieżny obraz elit swej epoki.
Biała wilczyca oraz Wszystkie marzenia świata – Theresa Revay
W 1917 roku Ksenia, piękna Rosjanka, traci rodziców i ucieka z bolszewickiego Piotrogrodu do Paryża. Poznanie Maxa, czarującego niemieckiego fotografa, odmieni życie obojga na zawsze.
Druga część opowieści o dramatycznych losach rosyjskiej arystokratki Kseni Ossolin i niemieckiego fotografa, antyfaszysty Maksa von Passau, obejmuje lata 1945-1955.
Opisy książek za: www.merlin.pl
Program Biblioteki Narodowej: Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” w roku 2013.