Na marcowym spotkaniu Klubu Książki rozmawialiśmy o znakomitej powieści Joanny Bator Piaskowa Góra. To pełna wnikliwych obserwacji saga rodzinna, w której losy bohaterów są ściśle związane z historycznymi przemianami dokonującymi się w Polsce lat 70. i 80. ubiegłego wieku.
Oto Wałbrzych, początek lat 70. XX w. Jadzia wysiada z pociągu i czeka na wuja Kazimierza, który ma ją odebrać z dworca. Ten jednak, zaaferowany pieczarkowym interesem, zapomina o krewniaczce, a los w jego miejsce podstawia nadgórnika Stefana Chmurę. Od tej chwili życie Jadzi, która marzyła o cudzoziemskim mężu i romantycznych podróżach, toczyć się będzie na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna poślubi Stefana, zamieszka w bloku na Piaskowej Górze i urodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, niepodobną do nikogo z rodziny Dominikę. Historie opowiadane przez autorkę zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Cztery kobiety – babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika – a między nimi kolejni mężczyźni. Miłości, konflikty i pragnienia, śmierć i narodziny, pogmatwane ludzkie losy i historia kilkudziesięciu lat. Powieść Joanny Bator imponuje żelazną dyscypliną, celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy. Serdecznie polecamy tym, którzy lubią historie niebanalne i opowiedziane w wyrafinowany, oryginalny sposób.
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 20 kwietnia o godz. 16.00. Tym razem omawiać będziemy powieść kryminalną Marcina Wrońskiego Kwestja krwi.